top of page

Kto sme a čo robíme?
 

Organizačný tím Festivalu Kulturák tvorí skupina priateľov, ktorí sa spojili práve kvôli vášni pre hudbu a umenie. 

V kultúre pracujeme už dlhé roky. S organizovaním kultúrnych podujatí sme začali už niekedy okolo roku 2010. Podujatia, predovšetkým koncerty a parties, sme do otvorenia Kulturák klubu organizovali v rôznych kluboch a kultúrnych priestoroch, či už v Bratislave alebo na strednom Slovensku.

 

V roku 2014 sme prvýkrát zorganizovali whoneedslyrics?! festival. Od jeho založenia prebehlo 5 kompletných ročníkov so silným medzinárodným i domácim zastúpením. Festival bol zameraný najmä na alternatívnu elektronickú scénu a umelcov, ktorí pri svojej tvorbe "nepotrebujú texty" a vyjadrujú sa iba pomocou hudby.

 

V roku 2019 sme zorganizovali prvý ročník Bratislavského mestského festivalu s názvom Temporary Night. Na tri noci sme spojili bratislavské kluby ako Fuga, Kulturák, Garáže pod Prístavným mostom, Cyklokuchyňa, T3 - Kultúrny Prostriedok, či Flame Music Bar. Za jednotné vstupné mali návštevníci možnosť ísť na koncerty do všetkých vyššie uvedených klubov po celej Bratislave. Druhý ročník Temporary Night sa konal opäť v máji 2022 v Bratislave s rovnakým konceptom ako v roku 2019.

 

Druhá, stredoslovenská vetva nášho organizačného tímu sa pred Festivalom Kulturák venovala organizovaniu hudobného festivalu na Sliači s názvom Sliačske Rockové Leto (1996-2016), či organizovaniu športovo-kultúrnych podujatí pod hlavičkou Čo-Pele snowboard jib session (2011 - 2018).

Najlepšie však našu prácu vidno v Kulturák klube. Založením vlastného kultúrneho centra sme si splnili sen. Od otvorenia tu prebehli stovky koncertov, parties, divadelných predstavení, výstav, workshopov, literárnych podujatí, kvízov, či stand-up comedy večerov. Kulturák klub sídli priamo v centre Bratislavy na Štefánikovej ulici č. 47 a otvorený je už od roku 2018. Cez týždeň sa program Kulturák klubu pohybuje okolo koncertov rôznych žánrov, cez víkendy sa špecializujeme najmä na parties. Konajú sa u nás pravidelné techno, či drum'n'bass večery.

 

Festival Kulturák vznikol v roku 2020, ako reakcia na stav kultúry počas pandémie. Keďže prevádzkujeme v Bratislave kultúrne centrum, no nebolo možné v ňom v tom čase organizovať žiadne podujatia, rozhodli sme sa zorganizovať 1. ročník multižánrového open-air festivalu Kulturák. Konal sa posledný augustový víkend v meste Sliač.  Druhý ročník sa podobne ako prvý ročník konal v pandémiou značne obmedzených podmienkach. Povolená kapacita pri obidvoch ročníkoch bola do 1000 návštevníkov. Preto sme sa rozhodli mať na prvých dvoch ročníkoch interpretov iba z domácej, či českej scény. Pri druhom ročníku sme sa presťahovali do krásneho areálu Strelnice Tibín v Turanoch.

 

Tím Festivalu Kulturák tvoria:

 • Michal Goňa (founder, booking, PR, artist hospitality)

 • Radomír Čekan (booking, partnership director, technique)

 • Tomáš Karel (booking, partnerships, production manager)

 • Ján Vedej (production manager)

 • Simona Kajanovičová (graphic designer)

 • Veronika Klimonová (photo)

 • Samuel Blecha (sound engineer)

 • Zuzka Srncová (volunteers manager)

 • Lukáš Kollárik, Peter Lupták (photo, aftermovie)

 • Jakub Simonides (sound engineer)

 • Richard Mikuš (lights)

 • Martina Kašubová (gastro manager)

 • mnoho ďalších dobrovoľníkov a priateľov Festivalu Kulturák

 

Počas svojej existencie sme na Slovensko priniesli kapely ako: Dope DOD, Dead Kennedys, Molchat Doma, This Will Destroy You, Crippled Black Phoenix, Code Orange, The Adicts, Hed PE, Dog Eat Dog, Arstidir, Kakkmaddafakka, Deez Nuts, Counterparts, Soviet Soviet, Crazy Town, Arms and Sleepers, Lymbic Systym, Tides From Nebula, Los Fastidios, Sham69, Drab Majesty, Soft Moon, Siberian Meat Grinder, First Blood, The Underground Youth...

 

Referencie:

Juraj Podmanický (CEO Grape Festival, lead vocals Billy Barman):

 

,,Festival Kulturák je dôvod prečo festivalová kultúra na Slovensku nikdy nezomrie. Táto akcia pre tisíc ľudí, dokazuje, že práve táto veľkosť je ideálna na naozaj autentický zážitok. Návštevníci a účinkujúci si nikdy neboli bližší ako tam na strelnici…”

 

Linky a odkazy:

Media & press:

Photo gallery 2021

 

Aftermovie 2020

 

Photo gallery 2020

bottom of page